Bemutatkozás

A blogon igyekszem minden megjelenő játékot bemutatni, de emelet megemlítek régi klasszikusokat és elmélkedek a játék/hardver piacról. Az informatika mellet, még újabb filmeket is elemezni fogok, illetve egyéb témákat is néha felvetek. Elérhetőség: kapiandras@freemail.hu Ajánlott felbontás: 1680x1050

Fast Five (Movie)

2011.10.08. 13:10 Kápi-András

Rendező: Justin Lin

Forgatókönyvíró: Chris Morgan

Kategória: Akció-Dráma-Krimi

Megjelenés: 2011 április 15.

Jelenlegi ár: 2 800 FT, 3 800 FT (2 DVD)

 

Számomra hihetetlen, hogy egy ennyire gyenge sorozat, hogy élheti meg az 5. epizódját. Egyedül a 2. rész volt jó, de azért az se volt egy korszakalkotó alkotás. Az összes többire hülye, giccses párbeszédek, béna autós jelenetek (pl. az autó felrobbanás után is ugyan úgy néz ki), gyökér történet és többnyire rossz színészi játék jellemezte. Melyekből hol több, hol pedig kevesebb volt. Természetesen az 5. résztől is ezt vártam, bár meglepetésemre, mindenhol csak pozitív kritikákat olvastam róla, de valahogy nem tudtam elhinni, hogy egy Halálos Iramban rész, akár jó is lehet, pláne ha benne van Vin Diesel is.

Ocean’s Eleven Reloaded

A történet ezúttal még a korábbi részeknél is kevesebb hangsúlyt fektet az autóversenyzésre (itt nem az autósjelenetekre kell gondolni), sőt szinte csak elhanyagolható mennyiségben vannak. Az 5. rész onnan folytatódik, ahol az előző abba maradt, tehát Dom-ot letartoztatják, de O’Conner-ék kiszabadítják és irány Brazília. A helyzetük azonban ezt követően se túl rózsás, ugyanis mivel egyikük se tud dolgozni, nincs pénzük se, ami ugye létszükség az életben maradáshoz. Úgy, hogy Vince első küldetés ajánlatát rögtön el is fogadják, ahol egy kicsit érthetetlen módon, elfajulnak a dolgok. Aminek köszönhetően a helyi nagyúr és az FBI legspeciálisabb csapata is rájuk feni a fogát. A dolgokat tovább bonyolítja, hogy Mia várandós is lesz O’Conner-től és az ő érdekében felkell hagyni a menekülő, veszélyes élettől. Végül kitalálják a tökéletes megoldást, megcsinálják az évszázad kasszafúrását és helyi nagyúr több száz kilós széfét ellopják, hogy új életet kezdhessenek, egy olyan országban, ahol nincs kiadatás. Ehhez a nagyszabású tervhez, azonban több ember is kell, így az előző részekből ismert összes élő barátot meghívják, hogy segítsék őket a balhéban. Tehát mint ahogy a fejezet címben is írtam, egy feljavított Ocean’s Eleven-t kapunk. Bizony feljavított, a történetben lesz pár nagyon jól sikerült csavar, szinte minden átgondolt, jól megtervezett és egy kis drámai száll is van, de korántsem annyira túlzó és röhejes, mint az előző részekben (vagy semmit mondó, mint a 3. epizódban). Lesz szó itt családról, a szabályokhoz kötött életről és a kötelességekről is. A párbeszédek nem, hogy gázosak, de a legtöbbször kifejezetten jók, bár egyeseknek talán túlzóak lesznek a feketék dumái, de ezek csak pár másodpercesek és kárpótolnak minket a tényleg nagyon vicces beszólásaik is. A kedvencem talán az amikor Pearce, O’Conner FBI-os kártyájával akar bejutni a brazil rendőrkapitányságra, majd miután kiszúrják, hogy fehér embernek kéne lennie, csak lazán rávágja, hogy sok volt a szolárium.

Kopaszok egymás között

A filmen az egyik nagy erőssége a színészi gárda. Komolyan nem viccelek. Paul Walker abszolút beéret, rendkívül jól alakítja, az ex FBI ügynököt, aki a szeretteiért bármit megtesz, meg persze a kocsikért is. Vin Diesel-t azért nem fogom dicsérni, de bántani se fogom. Most is kicsit eltúlozza a szerepét, de korántsem annyira irritáló mint az elődökben, sőt a vége felé már kifejezetten jól alakit. Feltűnik még Dwayne Johnson, aki brutálisan kemény, gyakorlatilag ebben a filmben ő maga Kratos a God of War-ból (még a frizura és a szakáll is stimmel). Ő az a színész, akinek jól áll ez a keménység és ez nemcsak azért van, mert akkora karja mint más normál embernek a teste, hanem valahogy van egy stílusa. A gonoszt alakító Joaquim de Almeida egy közepest érdemel, nem volt borzalmas, de néhány jelenetben kicsit túljátszotta magát és eléggé Marlon Brando-sra akarta venni a figurát, ami azért nem állt neki annyira jól. A mellékszereplők is jól alakítanak. A Mia-t alakító Jordana Brewster pl. nekem benne van jelenleg az idei év legjobb színésznői között. Nagyon aranyos, látszik rajta, hogy mennyire szereti O’Conner-t és mennyire várja már, hogy világra jöjjön a gyerekük. Itt volt még Tyrese Gibson, aki hasonlóan jópofa volt, mint a 2. részben. Aztán Ludacris, aki ahhoz képest, hogy egy rapper, eszméletlen jól alakit. Remekül hozza az értelmiségi színes bőrűt, akit ugyan idegesít Pearce lumpen, nagy dumás stílusa, de valahol jól is szórakozik rajta. De nemcsak ők voltak az egyetlen csipkelődő páros, hanem már a 4. részben is szereplő Don Omar és Tego Calderon. Don-nal azért voltak problémák, kicsit túlzásba vitte ezt a menő, utcai nyelvet, de Tego nagyon jó fej volt és abszolút árat belőle a nyugalom, ami a karakterének a fő jellemzője. Hozzá teszem, hogy ők is főleg a zeneiparban dolgoznak. Aztán itt van a faarcú Han, aki kapcsán már talán kissé unalmas ez az állandó faarc, de azért nem volt vele komoly baj. A készítők is érezték, hogy az ő szerepét valahogy felkell turbozni, ezért neki is adtak egy társat. Egy dögösnek szánt, harcias amazont, akit az ismeretlen Gal Gadot alakított, elég rosszul. bár ennek egyik oka a természeti adottságok, azaz nem annyira jó nő, hogy eltudjuk hinni, hogy mindenkinek eláll tőle a lélegzete a strandon. A másik baj pedig az, hogy abszolút nem illik bele az elméletileg később játszódó Tokio Drift című részben, hisz ott Han-nak nem volt barátnője és nem is utalt arra, hogy volt egy nagy szerelme. Másik baj, hogy kicsit túlzásba viszi a kemény nő szerepét, de azért ő még a tűrhető kategória és sokkal jobb, mint pl. Angelina Jolie, vagy a sorozatbeli korábbi elődje Michelle Rodriguez. Az egyetlen színész, aki kifejezetten rosszul alakított az Matt Schulze, Vince megszemélyesítője. Látszott rajta, hogy nagyon megpróbált olyan kemény lenni, mint Dwayne, de gyakorlatilag olyan volt, mint egy beszteroidozott hülyegyerek, aki azt hiszi, hogy ő a világ ura. A film végén pedig nagyon drámai akart lenni, de ez is hülyén állt neki.

Minden centig

Persze az előbb említettek egy látvány film esetén előnyösek, de nem viszik el a filmet a hátán. A Fast Five azonban a leglényegesebb elemet a látvány is remekül abszolválta. Egy autós filmnél talán a legfontosabbak maguk az autók, amiből eszméletlen sok lesz és lesz közöttük jó néhány ritkaság is. Olyan kocsikat láthatunk majd száguldozni, mint Corvette Gran Sport, Ford GT40, Lexus LFA vagy Porsche 911 GT3. De vannak elborultabb verdák is, mint homokfutó kamion és páncélozott terepjáró. A hangmérnökök terén pedig nem spóroltak, ez volt az első film, ahol úgy éreztem, hogy a kocsi mellet állok és tényleg annak a modellnek a hangját hallom. A Dodge Charcher mélyen bugyogtat, a Supra Turbo-ja csak úgy süvit, ráadásul nemcsak a motorhangra, de az ütközések és gumi csikorgás hangja is tökéletes lett. Ráadásul a kocsik nem csak gyorsan mennek, hanem csomót porrá is fognak zúzni a film kedvéért. Ennél a filmnél éreztem igazán azt először, hogy a költségvetés minden centjét beleölték a filmbe. Gyakorlatilag ez a Need for Speed Most Wanted megfilmesítése, annyi különbséggel, hogy már a főhősék kocsija is sérül. A Taxi és az összes hasonló film elsüllyedhet, amikor meglátja a darabokra szakadó rendőrautókat, a métereket repülő lökhárítókat, a behorpadt tetőket, a füstölgő hűtővizeket és nemcsak az értéktelen gagyikkal fog ez történni, a drágább kocsik is kapnak majd. De egy várost és porrá rombolnak a kedvünkért, ami aztán már tényleg felteszi az i-re a pontot. Viszont nemcsak autós jelenetekből áll a film, sőt majdnem, hogy a több a gyalogos akció. Lesz itt egy nagyon látványos menekülés Rio bódévárosában, ahol háztetőről háztetőre ugrálva próbálják lerázni az őket üldöző maffiózókat és rendőröket. Ez a jelent a remek operatőri munka, és a szenzációs látvány mellet még azért maradt emlékezetes, mert ez a film azon kevesek közé tartozik, ahol a főszereplőéken látszik a futás nehézsége. Gyakorlatilag a jelenetvégére hörögve fognak levegőt (a legviccesebb talán Dwayne), venni és csuromvizesek lesznek. De Dwayne Johnson és Vin Diesel is fog egy jót verekedni és lesz pár nagyon látványos, remek zenei aláfestésű tűzpárbaj is. Ha van netán olyan ember, aki egy látványfilmtől realitást vár (ez a kettő eléggé ellentmond egymásnak szerintem) az csalódni fog a Fast Five-ban. A verekedések kicsit a Bud Spencer filmekre emlékeztetnek, azzal, hogy mindenki 220 ütést bír ki, ráadásul a pofonok hangja is hasonló. Az autókkal a fizikát meghazudtoló dolgokat hajtanak végre, leugrás egy száguldozó vonatról. A főszereplőék pedig mindent túlélnek. De, mint ahogy írtam ez egy látványfilm, ahol mindez nem számit, sőt már-már kötelező is, mert vizuálisan kárpótol mindenért. Viszont van 1 db tényleges negatívum, mégpedig, hogy az effektek nem az igaziak. Nem arról van szó, hogy Aylum szintűek, hanem egyszerűen csak nem ütik meg az utóbbi évek hasonló kategóriájú csúcsfilmeit (Avatar, Transformers), de mivel nagyon kevés jelenetben használták őket, így ez fel se fog tűnni.

Tarolás

A Fast Five egyértelműen eddig az év meglepetése. Ahogy a bekezdésben írtam egy véleményem szerint nem túl jó sorozatnak az 5. darabjától az ember, abszolút nem ezt várná. Egy szinte tökéletes látványfilm, fordulatos történettel, szerethető karakterekkel, akiket remekül formálnak meg a színészek és bődületesen látványos jelenetek, ahol ha kell mindent porrá zúznak. Egyszóval a Fast Five egy remek film, amely 2 óráig remekül fog minket szórakoztatni és még évekig fogjuk a jeleneteit emlegetni.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kockakucko.blog.hu/api/trackback/id/tr43287439

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása